Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Plajlar

BALIKESİR

Plajlar

Akçay: Edremit’e 10 km uzaklıktadır. Sahil şeridi olup, kısmen çakıllıdır. Her yerinden fışkıran tatlı , soğuk suları ve artezyenleri ile ünlüdür.

Altınoluk: Edremit’e 28 km. mesafededir. Oksijen deposu özelliğini taşıyan yörede çok sayıda konaklama tesisi ve eğlence mekanları bulunmaktadır.Ören

Yalnızca Tarihi değil aynı zamanda Doğal Sit Alanı olan Ören’deki asırlık palamut ağaçlarının, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tek tek numaralandırılarak koruma altına alınması ile Yeşil Ören kimliği de güvence altına alınmıştır.
Tertemiz suyu ve ince kumu ile ünlenen Ören Plajı  2000 yılında bu ününü Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından verilen ve artık tüm dünyada “Denize Girilebilirlik Ölçütü” olan Mavi Bayrak ile tescil ettirmiştir.Temiz deniz , tertemiz plaj , yemyeşil dinlenme alanları ve bol tatlı su... İşte bunların hepsini bir arada görebileceğiniz çok ender yerlerden birisidir Ören.1,5 km. boyunca yay gibi kıvrılan, Altın Kumlu Ören Plajı genişliği ile de Türkiye’nin en dikkat çekici plajlarından biridir.

Pelitköy

Burhaniye ilçesinin güneyinde İzmir-Edremit karayolunun 2km içerisinde yer alan sahil mahallesidir. Çok büyük bir bölümü zeytinliklerle kaplıdır. 12km sahil şeridi bulunmaktadır.
Sarımsaklı


Sarımsaklı Ayvalık bölgesinde Küçükköy Belediyesine bağlı bir yerleşim yeridir. Ayvalık  ilçe merkezine 8 km uzaklıktadır. 7 km uzunluğunda 100 m eninde bir kumsala sahip plajı sığ ve kumsalı ince kumdan oluşur.
Beş yıldızlı otellerden, pansiyona kadar her sınıftan konaklama tesisi, orta kalitedeki lokantalarından küçük büfelerine kadar Ayvalık'ın en önemli turistik yöresidir. Denizi sığ ve kumsalı güzeldir.
Altınova

Ayvalık ilçesinin şirin mahallesi Altınova, temiz sahillere sahiptir. İlçe merkezine 13km uzaklıkta olan mahalle, piknik ve gezi yerleriyle orman içinde dinlenmeye de olanak sağlar.

Ali Çetinkaya (Armutçuk) Plajı

Ayvalık’ın kuzey kıyısında temiz, ince kumuyla halka açık bir plajdır.


Alibey Adası (Cunda)

Ayvalık ilçe merkezine karayolu ile bağlantısı bulunmaktadır. Çevresi doğal plajdır. 

Erdek

Uzun bir kıyıya sahip olan Erdek'in sahilleri genelde kumsal ve doğal plajdır. Çakılsız, altın renkli, uzun sahilleriyle Türkiye'nin en özel tabii plajlarına sahiptir.

Avşa Adası
Marmara ilçesine bağlı ada doğal plaj olup adanın etrafını çevreleyen altın rengi kumsallar, dantel gibi koylarında denize girilebilir.