Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Turizm Potansiyelimiz

İL VE ÇEVRESİNİN TURİZM POTANSİYELİ 

    harita.jpg

                                                                                           
      Balıkesir'in İzmir, Ankara ve İstanbul gibi üç büyük lilin de meydana getirdiği üçgenin ortasında bir transit merkezi konumundan olması dolayısıyla bu durum yerleşim olarak ilimizi; tarih, turizm, doğal ve folklorik değerler bakımından zengin bir duruma getirmiştir. İlimizin konumu gereği Anadolu’daki hemen hemen bütün medeniyetlerin izlerini bulabilmek mümkündür. Hitit döneminde bilinen ilk ismi ASSUVA olmuş, Balkanlardan gelen göçler sonrası bölge MYSİA olarak anılmıştır. Yöredeki kalıntılardan ilimizin , antik çağdan bu yana, Kyzikos, Daskyleıon, Adramytteıon, ve Antandros gibi önemli yerleşimlere ev sahipliği yaptığını görmekteyiz. Buralarda yapılan kazılarda bulunan arkeolojik bulguların bir kısmı, kent merkezindeki Kuvâ-yi Milliye Müzesi’nde, bir kısmı da Bandırma Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. 

       Kültür turizmi açısından Ayvalık ilçemizin, tarihi ve kültürel dokusu itibariyle açık hava müze kent kimliğine sahip olmasının yanında, 22 adası ile birlikte sualtı dalış turizmi ile de ziyaretçilere alternatif bir spor faaliyeti sunmaktadır. 
      Kültürel değerlerle doğal değerlerin birleştiği bir yöremiz de Edremit’ de bulunan Kazdağı Milli Parkı’dır. Fauna ve flora açısından çok zengin olan Milli Parkımız, yaz-kış su kaynaklarına sahiptir.Park alanında bulunan Şahinderesi Kanyonu, Alp’lerden sonra en yüksek oksijen oranı ile en temiz havaya sahip olup, eko turizm meraklılarını cezbede bilecek potansiyele sahiptir. Kazdağları kendine özgü endemik bitki türleri ve şifalı otları ile de farklı bir turist profili yaratmaktadır. 
      Ayı deresi, Sutüven Şelalesi, Şahinderesi Kanyonu, Sarıkız, Tozluyurt, Manastır Mevkii, Pınarbaşı, Hasan Boğuldu‘ da trekking , dağcılık ve jeep safari yapabilme imkanları mevcut olup, planör uçuşu, yamaç paraşütü,rafting, kaya tırmanışı gibi spor dallarında da değerlendirilmeyi bekleyen bir potansiyel oluşturmaktadır. 
      Ayrıca Kapıdağ Yarımadası ve Alaçam Dağları av turizmi ile eko turizm branşlarının yapılabileceği önemli kaynaklar. Bandırma Kuş cenneti Milli Parkımız da 260 ‘a yakın kuş türünü barındırmakta, ornitolojiye merak duyan herkesi beklemektedir. 
      İlimizin iki denize kıyı vermesi, Marmara ve Ege Denizi’ndeki adaları ile kıyı bandında deniz turizmi, özellikle yaz mevsiminde hareketli ve yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. Bu bağlamda, Türkiye’de ilk turizm hareketlerinin başladığı Erdek ve Akçay’ı, daha sonra Altınoluk, Ayvalık-Sarımsaklı, Alibey Adası, Altınova, Burhaniye- Ören, Gömeç- Artur, Marmara, Saraylar Köyü ve Avşa Adaları ..vb.. daha nicelerini söylemeden geçemeyeceğiz. 
      Balıkesir, Antik çağdan günümüze kadar varlığını koruyan ve insanlara sürekli şifa veren termal kaynaklar bakımından da zengindir. Gönen Kaplıcaları,Edremit-Güre, Sındırgı Hisaralan, Bigadiç Hisarköy, Balya ılıca-şifa kaplıcaları en bilinen termal tedavi merkezleridir. 
      Gelecekte çevremizi ve doğayı korumaya yönelik önlemlerin arttırılması ile deniz turizmi, kültür turizmi ve termal turizmin yanı sıra, dağcılık, sualtı dalış turizmi, eko turizm, yamaç paraşütü gibi alternatif türlerin gelişmesine imkan verecek potansiyel mevcuttur. Bu potansiyelin değerlenmesi ile birlikte, bölge turizminin mevsimsellik özelliğinden kurtarılarak, yıl içine yayılması, böylece gelen turistlerin kalış sürelerinin uzatılabilmesi mümkün olacaktır.