Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Edremit

İlçe, Ege Bölgesi’nin kuzeyinde-Çanakkale-İzmir karayolunun üstünde Edremit Körfezi’ nden 8 km. içeride kurulmuştur. İzmir’e 200 km. ve Çanakkale’ye 135 km. uzaklıktadır. Edremit bir ticaret merkezi olup zeytin ve zeytinyağı başta olmak üzere birçok ürün bulunmaktadır.

Eski Edremit ;Adramut, Adramyttion, Landramytti, Edremittin gibi çeşitli adlarla anılmıştır.Kent Lidya Kralı Krezüs’ün eline geçtiğinde kardeşi Adremis tarafından yeniden yaptırılıp süslenir ve onun adını alır. Eski Edremit kenti, M.Ö.548’de Perslerin, 422’de Delolusların, 334’de İskender’in,132’de Romalıların eline geçer.Burada yapılan tersanelerde büyük gemiler yapılır.M.S. 600 yılında Adli teşkilatın merkezi olur.1076’da Selçuk Sultanı Süleyman Şah’ın hücumuna uğrar, halk çevreye dağılır.1099’da Edremit ve civarı Bizans İmparatoru Aleksi Kommen’in eline geçer. Edremit’in Türklerin eline geçmesi üç ayrı koldan gerçekleştirilen mücadeleler sonucu olur. Sonuçta Türk akıncılarının komutanı Yusuf Sinan şehrin anahtarını alır ve bir hamam ile cami yaptırır (Kurşunlu Camii). Osmanlı döneminde ise Edremit ve Akçay’daki tersanelerde, Kazdağlarından elde edilen kerestelerle gemiler yapılır. Midilli Adasının alınmasında Edremit Körfezi kıyılarında bir çok kahraman denizciler yetişmiştir. 9 Eylül 1922 tarihinde Edremit tam bağımsızlığına kavuşmuştur.

İlçemizde; Kızılkeçili Çayı, Zeytinli Çayı, Edremit Çayı bulunmaktadır. Deniz seviyesinden 500 m.  ye kadar genel olarak  zeytin ağaçları sonra kızılçam ve sarıçam ormanları kaplıdır.  Babadağ’ın kuzeydoğu yamaçlarında ve 1000-1500 m yüksekliklerde son derece değerli olan sadece bu bölgeye özgü Kazdağı Göknarları mevcuttur.

İlçede meyve ve sebze yetiştiriciliği gelişmiştir. Ayrıca pancar, mısır, buğday,elma ve pamuk yetiştirilir. Akçay ve Altınoluk ‘da balıkçılık önemli yer tutar.

İlçe ekonomisinde Kazdağları Milli Parkı, Altınoluk, Güre, Zeytinli  ve Akçay önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.

Edremit – Merkez ve Akçay otogarından yurdun çeşitli yörelerine otobüs ve minibüs ile ulaşım sağlanmaktadır.

Edremit’ten yaklaşık 7 km. uzaklıkta İzmir karayolu kenarında Edremit Kocaseyit  Havaalanı bulunmaktadır. Yaz ve kış sezonunda  haftanın belirli günleri  İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanına ve Ankara'ya  uçak seferleri düzenlenmektedir.