Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

"Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi" Havran İlçemizde Açılışı Yapıldı

“ATATÜRK VE SEYİT ONBAŞI MÜZESİ” HAVRAN İLÇEMİZDE AÇILIŞI YAPILDI

 

Cumhuriyet’in ilanından sonra Havran’a gelen Atatürk’ün, Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı ile görüştüğü Terzizade Konağı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmesinin ardından Havran Belediyesi ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen özenli çalışmalar sonucunda maneviyatına uygun olarak Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi’ne dönüştürüldü. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Havran’da restore ettiği 200 yıllık tarihi Terzizade Konağı’nı restore edip, Havran Belediyesi ile iş birliği içerisinde müzeye dönüştürerek açılışını gerçekleştirdi. Dönemin en görkemli sivil mimari örneklerinden biri olmasının yanı sıra; Balıkesirliler için manevi yönden de çok kıymetli olan Terzizade Konağı, “Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi olarak faaliyete alındı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; Cumhuriyet’in ilanından hemen sonra çıktığı yurt gezisinde, Havran ziyareti sırasında konakladığı ve Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı ile 2. kez buluştuğu yer olan Terzizade Konağı, Büyükşehir Belediyesi ile Havran Belediyesi tarafından gerçekleştirilen çalışmaların sonuncunda maneviyatına yakışır bir müze oldu. 2 kattan oluşan ‘Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi’nin girişinde; Atatürk ve konağın sahibi Saadettin Bey’in cam baskıları ziyaretçileri karşılıyor. Bu bölümde Atatürk’ün, 6 Şubat 1923 tarihinde Balıkesir’e gelişinden Havran Terzizade Konağına gelişine kadar gerçekleştirdiği ziyaretlerden fotoğraflar yer alıyor. “Seyit Onbaşı Odası”, “Atatürk ve Seyit Onbaşı İlk Karşılaşma Odası”, “Atatürk’ün Halkı Selamladığı Oda” ve daha birçok bölümden oluşan müzede ayrıca Atatürk’ün, Seyit Onbaşı ile kahve içtiği bölüme balmumu heykelleri de yerleştirildi. Büyük bir hassasiyetle dönemin tarihi önemine vurgu yapılan Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi’nin hayat bulduğu Terzizade Konağı’nda; Atatürk ve Seyit Onbaşı’nın buluşmasının anlatılmasının yanı sıra; eski dönem konak yaşamından da izler bulunuyor.

Müzeler şehri olarak anılan Havran’ın 3. müzesi “Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi”, “Kent Müzesi” ve  “Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi” gezebilirler. 200 yaşından büyük olduğu tespit edilen Terzizade Konağı, örneklerine sadece İstanbul Boğazı’nda bulunan yalılarda rastlayabiliyoruz. Osmanlı mimarisinin en önemli yapılarından olan konağın en önemli özelliği Atatürk ve Seyit Onbaşı’nın tarihi buluşmasına ev sahipliği yapmasıdır. İşte o tarihe geçen buluşmaya ev sahipliği yapan konak, paha biçilmez değerde bir müzeye dönüştürüldü.

“CUMHURİYET’İMİZİN 100. YILINDA KAHRAMANLARIMIZI ANIYORUZ”

Bugünün kendisi için çok özel bir gün olduğunu ve Balıkesir’i kendi memleketi olarak gördüğünü dile getirerek sözlerine başlayan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı “Seyit Onbaşı’nın hikâyesini anlatırken aslında ne kadar mütevazı bir kahraman olduğunu da anlıyoruz. Asıl kahramanlarımız onlar. Cumhuriyetimizin 100. yılında asıl anılması gereken kahramanlarımızı anıyoruz. Böyle bir müzenin açılışında sizlerle beraber olmak gerçekten onur verici. Seyit Onbaşı gibi nice kahramanlarımızı müzeler aracılığıyla çocuklarımıza, gençlerimize ve tüm halkımıza anlatmak çok önemli. Havran kültür mirası olarak çok önemli bir ilçemiz. Balıkesir’de çok büyük bir uyum içinde hizmetler gerçekleştiriliyor. Havran, Bakanlığımızın çok önem verdiği özel bir ilçemiz. Çok özel bir mimariye sahip.

Atatürk ve Seyit Onbaşı Müzesi açılış törenine, İvrindi ve Havran’da İlçe Halk Kütüphanelerinin de açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Gökhan Yazgı, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, AK Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Havran Kaymakamı Enver Özderin, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aytekin Yılmaz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl müdürleri, AK Parti İl Başkan Vekili Vahdettin Çiftçi, Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, ulusal ve yerel basın temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.


163.jpg
164.jpg
165.jpg
166.jpg
167.jpg
168.jpg