Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Sındırgı Kışla Müze Han Otel

                                                   1.jpg 
Balıkesir Valiliği, Balıkesir Üniversitesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliğiyle restorasyonu tamamlanıp turizme kazandırılan “Kışla Müze Han” törenle hizmete girdi. Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 120 yıl önce askeri kışla olarak inşa edilen bina, restore edilerek modern müzeye çevrildi.

 İki katlı tarihi “Kışla Müze Han” kültürel değerlerle otantik bir havada konaklama yapabilmesi için aynı zamanda butik otel hizmeti de verecek. Kışla Müze Han’da yöreye ait çeşitli etnografik ve tarihsel değeri olan materyaller sergileniyor.

Başbakanlık Osmanlı arşivlerine göre tarihi yapı, askeri depo olarak inşa edilmiştir. Yakın konumda 1900’lü yıllarda mühimmat deposu olarak yeni bir yapının inşa edilmesi üzerine bina 1925 yıllarında Numune İlkokulu olarak hizmet vermiştir. Bu yönüyle Sındırgının en eski okullarından birisidir. Daha sonraki dönemlerde İnönü İlkokulu’na çevrilmiş, ilerleyen zamanlarda isim değişikliğine gidilerek Cumhuriyet Okulu’na dönüştürülmüştür. Belirli bir süre de halkevi olarak değerlendirilmiştir. 1957’den 1998 yılına kadar da askerlik şubesi olarak hizmet vermiştir. 1999-2004 yılları arasında dönemin belediye başkanı Fikret Çiğdem tarafından Balıkesir Üniversitesine restorasyon proje hazırlatılmış, ancak maddi kaynak olmadığından çalışmalar tamamlanamamıştır. 2006 yılında dönemin Belediye Başkanı Ekrem Yavaş tarafından binanın restorasyonunun yapılması konusunda çalışmalar başlatılmıştır. Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Valiliği ve Balıkesir Üniversitesi işbirliğinde restorasyon projesi hazırlanmıştır. 2019 yılında binanın restorasyonu tamamlanarak hizmete açıldı.

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg